Výuka síťových technologií v rámci oboru Telekomunikační a multimediální systémy

Komunikační systémy

Cisco Networking Academy

Do navazujícího magisterského studijního programu oboru Telekomunikační a multimediální systémy (TM) je zařazena výuka síťových technologií, která je zajištěna programem NetAcad vytvořeným společností Cisco Systems. Vyučované kurzy CCNA Exploration 1 - 4 jsou náplní studijních předmětů KS1 - KS4 v oboru Telekomunikační a multimediální systémy.

Program NetAcad je studium celosvětově zajišťované sítí tzv. akademií, během kterého studenti získají teoretické znalosti i praktické dovednosti v oblasti návrhu, instalace a správy počítačových sítí. Studium probíhá na regionální akademii při ZČU. Program klade velký důraz na praktická cvičení, kde studenti přímo aplikují naučené vědomosti. Studenti po složení teoretické a praktické zkoušky získají certifikát o absolvování kurzu.

Základní sada 4 semestrových kurzů se jmenuje Cisco Certified Network Associate (CCNA) Exploration. Pro studenty oboru TM jsou první dva kurzy v rámci předmětu KAE/KS1 resp. KAE/KS2 zcela zdarma a zbylé dva lze absolvovat za velmi výhodných podmínek. Bližší informace na http://rcna.zcu.cz/.

Obsah jednotlivých kurzů je následující:

CCNA Exploration 1 - Základy síťových technologií

• užití modelů síťových protokolů pro popis komunikačních vrstev v datových sítích
  • návrh, kalkulace a použití síťových masek a adres
  • budování jednoduchých ethernet sítí pomocí směrovačů a přepínačů
  • základní znalosti z oblasti vedení kabeláže a návrhu sítě pro připojení zařízení
  • znalost konzolových příkazů pro konfiguraci přepínačů a směrovačů a ověření jejich správné funkčnosti
  • analýza funkcí protokolů a služeb transportní a síťové vrstvy

CCNA Exploration 2 - Směrovací protokoly a koncepty

• konfigurace a ověření rozhraní směrovačů
  • konfigurace protokolu RIPv1
  • návrh a implementace classless IP adresního modelu pro síť